Lotus face un viraj spectaculos: adio planului full-electric, bună ziua V8
Lumea auto se schimbă rapid, iar Lotus este unul dintre producătorii care demonstrează că nici cele mai ferme strategii nu sunt bătute în cuie. Brandul britanic cu o istorie bogată în mașini sportive ușoare și performante a decis să renunțe la planul său de a deveni un constructor exclusiv de vehicule electrice și se reîntoarce la ce știe cel mai bine: motoare cu combustie internă și adrenalină pură.
Vestea a căzut ca un trăsnet în industrie: Lotus intenționează să lanseze până în 2028 un supercar hibrid echipat cu un motor V8, model care poartă în acest moment denumirea provizorie de Type 135. Imaginile teaser deja publicate dezvăluie silueta din spate a noului model, iar ceea ce se poate vedea arată mai mult decât promițător pentru fanii mărcii. Stilul agresiv și liniile sportive sugerează că Lotus nu a uitat de unde vine și ce îl face special.
Type 135: un supercar hibrid V8 pentru 2028
Detaliile tehnice complete nu au fost dezvăluite încă, dar ceea ce se știe până acum este suficient pentru a stârni entuziasmul. Noul Type 135 va combina un propulsor V8 cu tehnologie hibridă, o formulă care a demonstrat deja în lumea supercars-urilor că poate oferi performanțe excepționale fără a sacrifica total experiența sonoră și tactilă atât de prețuită de șoferii pasionați.
Alegerea unui motor cu opt cilindri este, în contextul actual al industriei auto, un mesaj clar: Lotus se adresează pasionaților autentici, celor care cumpără o mașină de performanță nu doar pentru cifre pe hârtie, ci pentru emoția de a conduce. Un V8 bine pus la punct are o muzicalitate și un caracter aparte, iar în contextul în care tot mai mulți producători se îndreaptă exclusiv spre electrice, decizia Lotus capătă o greutate simbolică importantă.
Termenul asumat public este anul 2028, ceea ce înseamnă că producătorul britanic mai are puțin peste doi ani la dispoziție pentru a finaliza dezvoltarea și a aduce mașina în showroom-uri. Rămâne de văzut dacă acest calendar va fi respectat sau dacă complexitatea tehnică a unui sistem hibrid performant va impune ajustări.
Emira primește și ea o actualizare importantă
Vestea cu Type 135 nu este singura surpriză pe care Lotus o pregătește. Actualul model Emira, singurul automobil cu motor pe benzină din gama curentă a producătorului, va primi și el o actualizare semnificativă. Conform informațiilor disponibile, noua versiune a Emirei va fi mai puternică și mai ușoară decât varianta actuală.
Aceasta este o veste excelentă pentru fanii modelului. Emira a fost primită cu entuziasm la lansare tocmai pentru că a reușit să îmbine practicabilitatea cotidiană cu plăcerea de a conduce, păstrând filosofia Lotus de a construi mașini ușoare și agilice. O versiune îmbunătățită, cu mai multă putere și masă redusă, promite să ducă și mai departe această rețetă câștigătoare.
Detaliile exacte privind câtă putere suplimentară va câștiga Emira și cu câte kilograme va slăbi nu au fost comunicate deocamdată, dar chiar și fără cifre precise, direcția este clară și binevenită.
Lotusul nu este singur: și alți producători au dat înapoi cu planurile EV
Decizia Lotus de a abandona strategia all-electric nu este o excepție în peisajul auto actual. Tot mai mulți producători și-au revizuit planurile ambițioase de electrificare totală, confruntați cu o realitate de piață mai complicată decât se anticipase. Cererea pentru vehicule electrice nu a crescut în ritmul prognozat în mai multe piețe importante, iar costurile de dezvoltare și producție au rămas ridicate.
În acest context, revenirea la motoare termice și hibride nu mai este văzută ca un pas înapoi, ci ca o adaptare pragmatică la ceea ce clienții doresc efectiv să cumpere. Pentru un brand de nișă precum Lotus, care vinde volume mici și se adresează unui public specific de entuziști, a forța tranziția la electric cu orice preț ar fi putut însemna un risc existențial.
Prin urmare, această schimbare de direcție pare a fi nu doar o concesie față de piață, ci și o revenire la identitatea autentică a mărcii. Lotus s-a construit pe mașini cu motoare cu ardere internă, mașini ușoare, precise și comunicative. Un supercar hibrid V8 se înscrie mult mai bine în această genealogie decât un vehicul pur electric.
Alte știri din industria auto globală
În paralel cu anunțul Lotus, săptămâna aduce și alte noutăți notabile din lumea auto internațională.
Ford intră în domeniul energiei
Ford a decis să valorifice excedentul de capacitate de producție a bateriilor printr-o nouă ramură de business, denumită Ford Energy. Noua divizie va vinde sisteme de stocare a energiei produse în Statele Unite către companii de utilități, centre de date și clienți industriali. Este o mișcare interesantă prin care un producător auto tradițional se diversifică în zona infrastructurii energetice.
General Motors taie 500-600 de locuri de muncă în IT
General Motors a anunțat concedieri cuprinse între 500 și 600 de angajați din departamentul IT la nivel global. Scopul declarat este reducerea costurilor și o mai bună poziționare a companiei pentru viitor. Este o tendință întâlnită tot mai frecvent în industria auto, unde automatizarea și restructurarea organizațională merg mână în mână.
Audi dezvăluie Q9 pe 29 iulie
Audi va prezenta oficial noul Q9, un SUV conceput în mod special pentru piața americană, pe data de 29 iulie. Prototipul a fost deja văzut în persoană de câțiva jurnaliști, care au avut ocazia să studieze în special habitaclul, apreciat pentru rafinamentul său.
Waymo retrage 3.800 de robotaxi-uri
Compania Waymo a lansat o rechemare care vizează 3.800 de vehicule autonome din flota sa de robotaxi-uri. Problema identificată: un defect care ar putea determina vehiculele să aleagă să intre pe drumuri inundate cu limită de viteză mai mare. O situație care ridică semne de întrebare serioase cu privire la maturitatea algoritmilor de decizie în condiții meteo extreme.
Verstappen, posibil pilot Ford în WEC
În lumea motorsportului, directorul Ford Performance, Mark Rushbrook, a confirmat public că echipa a purtat discuții cu Max Verstappen, de patru ori campion mondial în Formula 1, despre posibilitatea ca acesta să piloteze hipercarul Ford în competiția WEC (World Endurance Championship). Verstappen și-a exprimat în repetate rânduri interesul față de cursele de anduranță, astfel că o astfel de colaborare pare naturală.
Tesla investește 250 de milioane de dolari în fabrica din Berlin
Tesla a anunțat că va investi 250 de milioane de dolari în fabrica de baterii din apropierea orașului Berlin, cu scopul de a crește capacitatea de producție. Este un semnal că gigantul american continuă să parieze pe expansiunea producției locale în Europa, chiar și în contextul provocărilor recente cu care s-a confruntat.
Honda și Acura vând accesorii Thule prin dealeri
Honda și Acura au anunțat că vor începe să comercializeze accesorii Thule pentru stilul de viață activ — precum boxe de portbagaj pentru plafon și suporturi pentru biciclete — direct prin rețeaua de dealeri. O modalitate convenabilă pentru proprietarii acestor mașini de a-și echipa vehiculele cu accesorii de calitate fără a apela la canale terțe.
Concluzie: o săptămână agitată pentru industria auto
Dacă e să extragem o concluzie din toate aceste știri, aceasta ar fi că industria auto globală traversează în continuare o perioadă de redefinire accelerată. Lotus ne reamintește că entuziasmul față de motoarele clasice rămâne viu și că piața nu este pregătită să renunțe la experiențele senzoriale pe care doar un V8 le poate oferi. Rămâne de văzut cum va arăta produsul final al Type 135 și dacă Lotus va reuși să livreze la termenul asumat.
Rezumat puncte cheie
- 🏎️ Lotus renunță la planul all-electric și pregătește un supercar hibrid V8 denumit provizoriu Type 135, cu lansare planificată pentru 2028
- ⚡ Modelul Emira va primi o actualizare care îl va face mai puternic și mai ușor decât varianta actuală
- 🔋 Ford lansează divizia Ford Energy pentru vânzarea de sisteme de stocare a energiei produse în SUA
- 👥 General Motors concediază între 500 și 600 de angajați din IT la nivel global
- 🚙 Audi Q9 va fi prezentat oficial pe 29 iulie
- 🚕 Waymo retrage 3.800 de robotaxi-uri din cauza unui defect legat de detectarea drumurilor inundate
- 🏁 Ford Performance a purtat discuții cu Max Verstappen despre un program WEC
- ⚡ Tesla investește 250 de milioane de dolari în fabrica de baterii de lângă Berlin